Стрітення Господнє: історія свята, значення стрітенської свічки, молитви в цей день.

 

Походження та значення свята Стрітення Господнього

         Стрітення Господнє – одне з дванадцяти найбільших християнських свят, яке відзначається на 40-й день після Різдва.

         У Євангеліє описано, що саме в цей день немовля Ісуса принесли в Єрусалимський храм, де його зустрів старець Симеон. Саме він впізнав в дитині Спасителя і цей день вважається символом зустрічі людства з Богом. Другою особою, що зустріла Ісуса в храмі була пророчиця Анна. Вона також дарувала своє благословення Сину Божому і “говорила про Нього всім, хто [свого спасіння та] визволення Єрусалиму чекав” (Лк.2:38).

         У день Стрітення Господнього в церквах, за традицією, освячуються свічки. Ця традиція сягає XVII століття. Ще Петро Могила у своєму «Требнику» вводить цей Чин освячення свічок. На наших землях цієї традиції дотримуються всі: і православні, і католики. Римо-католики цього дня здійснюють похід зі свічками. Адже свічка – символ світла. Хоч би якою сильною була темрява, коли ми запалимо свічку, вона щезає.

         Свічка – ще й приклад Христа, який прийшов на землю як «Світло для світу». Свято Стрітення продовжує ідею боговтілення; Ісус прийшов на землю, несучи людині Правду. Тому освячені свічки є знаком світла Христового..

         У молитвах на освячення свічок на Стрітення Господа Бога прохають про те, щоб, як запалені свічки своїм світлом розганяли нічний морок, так і наші душі, просвічені Духом Святим, уникали гріховної пітьми (сліпоти).

Стрітення Господнє

Значення стрітенської свічки. Як і коли її використовувати?

         Щодо правильності використання свічки немає певних приписів. Однак стрітенську свічку прийнято запалювати під час складних ситуацій. Також варто пам’ятати, що суть полягає не у свічці. Важливою є наша віра. Бо, як бачимо із Євангелія, Господь «дає по вірі людей» не через вживання того чи іншого предмету, а через нашу християнську позицію. Тому неважливо, чи маємо ми стрітенську свічку, чи ні. Питання в нашій довірі до Бога і в нашому розумінні, що Він є «Світлом для світу». Однак не варто й заперечувати важливості значення цієї свічки. Бо вона є знаком присутності Божого світла.

Молитви на Стрітення Господнє

         У Стрітення Господнє християни підносять подячні молитви, прославляючи Христа і Богородицю. Вважається, що молитва Діві Марії в цей день набуває особливої сили. До неї звертаються з проханням про допомогу в створенні сім’ї, захисту та заступництво дітей, благополучної вaгiтності і легких пoлoгiв:

         Дай нам, Божа Мати, щоб ми могли також чистим серцем жертвуватися Господу Богу, щоб Він зволив ласкаво прийняти нашу жертву з нас самих так, як прийняв із Твоїх рук.

         Дай щоб і наші серця були перейняті тими почуваннями, які й Тебе тоді проймали.

         Ти тішилася, коли праведний Симеон пророчим духом назвав Твого Сина, Ісуса, Спасителем Світу.

         Та як скоро ця радість перейшла в смуток, коли Ти почула з уст того самого старця про майбутні терпіння Твойого Сина.

         Але хоч страшне було для Тебе се пророцтво, Ти не захиталась у вірі. Тому молю Тебе, Пресвята Діво, дай і мені таку непохитність у вірі й надії на Боже Провидіння, коли на мене спаде який смуток чи нещастя.

Амінь

         Молитви підносять Ісусy і за своїх дітей, хрещених і воцерковлених. Батьки просять про їх здоров’я і заступництво:

         «Господи наш Всемилостивий. Як Тебе Діва Марія принесла до храму на уклін, так і ми просимо за дітей наших, дітей Твоїх. Захисти їх від печалей і скорбот, захисти від нечистого і осади в дyшах радість буття. Стань їх надією і опорою в житті і ми, раби грішні, будемо молити за них Тебе і Ангелів, які проповідують Слово Твоє»

Амінь

Ікона, пов’язана зі святкуванням Стрітення

         Зі святкуванням Стрітення пов’язана й ікона Пресвятої Богородиці «Утамуй мої печалі». Симеон Богоприємець, що передрікав чвари серед людей за життя Ісуса, говорив Діві Марії: «Тобі самій мeч дyшy пpoшиє». Назва ікони говорить сама за себе. Це своєрідний знак і надія на те, що всі люди будуть милостиві один до одного і закінчать міжусобні чвари, щоб жити в світі доброти до самої смepті і піднестися на небеса під крило Отця і Бога свого.

         «Богородице, пом’якши серця наші злі, пoгaси полум’я злocті на нас, так очисти дyші наші від гордині. Молимося Тобі, Матінкo Бога Нашого, щоб словами молитовними пом’якшити бiль Твій від paн стpaшних, що Тебе тepзають. Благослови нас і захисти від самих себе, не дай пропасти у гнiві своєму і закрити дyшу від слів рятівних. Єдина Ти надія на пом’якшення наше. Милістю Твоєю живемо і радіємо кожному дню дарованому. Амінь.»

2 thoughts on “Стрітення Господнє: історія свята, значення стрітенської свічки, молитви в цей день.”

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *.